איך בונים חדר בריחה בבית או במשרד או לארוע?

יצירת חדר בריחה יכול להיות תהליך כיף וקליל וגם מבצע מהסרטים, תלוי מה אתם מתכננים לעשות, השמיים פתוחים.
אפשר ליצור משחק למסיבות רווקים, לארועים משפחתיים/חברתיים, לבן/בת זוג ולא חסר.
בתור התחלה, תבחרו את נושא המשחק.
לאחר שבחרתם את הנושא, התחילו לאסוף כמה שיותר מידע מעניין על הנושא.
לדוגמא, אם המסיבה על החתן במסיבת הרווקים- לכו להוריו, לבת זוגתו, לחבריו ואפילו למשרד ולקטו כמה שיותר מידע. רצוי מידע מעניין, מצחיק או דרמטי (לא מדי 😉 ).
עכשיו בחרו את מיקום המשחק. האם אתם יכולים להכין במקום את המשחק ולנעול אותו עד לארוע? האם עליכם להגיע עם המשחק מוכן ואז לבנות אותו במקום כשעתיים מראש? עליכם להבין מה המשאבים שלכם מבחינת המקום כי זה משפיע על אופן בניית החידות (נייח/נייד, ציוד קטן/גדול, מצריך הכנות כמו טכנולוגיה וכו).
בחרו את התקציב שלכם לארוע- כולל נסיעות, עלויות ציוד, עלויות אנשי מקצוע (תלוי כמה אתם הולכים להשקיע בעניין). יצירת משחק יכולה לעלות 50 שקל וזה בהנחה שמדובר במשחק שהציוד שלו הוא רק לורד, סלוטייפ, ניירות והידע היצירתי שלכם.
אפשר להשקיע כמה מאות שקלים עד 1500 שקל כדי לקנות מעט ציוד עם הרבה יצירתיות מצידכם.
אפשר להשקיע בציוד ולבנות משחק יותר מושקע ב2500-6000 שקל וזה בהנחה שהציוד לא שמור ומוגן (ציפויים, הגנות חיצוניות וכו) ולא הכי איכותי ומאחר ומדובר במשחק חד פעמי, זה בסדר.
ואם אתם יכולים להשקיע כמה עשרות אלפי שקלים, אני כבר ממליצה לקחת איש מקצוע שיש לו ניסיון בבניית משחקים מסוג זה כדי שלא ייזרק הכסף שלכם לפח על טעויות. ויכולות להיות הרבה טעויות בבניית משחק מאחר והכל תלוי בפרטים הקטנים.
אם אתם מאד יצירתיים, יודעים לנצל את הידע שלכם ושל האנשים סביבכם (אנשי יצירה, אנשי מדע, אנשי טכנולוגיה, ספקים עם גישה לציוד בעלויות נמוכות), תוכלו לבנות משחק בעלויות נמוכות- תלוי בכם.
עכשיו מתחיל הכיף- התחילו ליצור חידות למשחק. המשחק יכול להיות בנוי כמסלול כאשר כל רמז מוביל למשנהו (או אחד לכמה רמזים במקביל) ויכול להיות בנוי כמרחב עם הרבה חידות כמו חדר בריחה קלאסי.
שימו לב שבמשחק קלאסי של חדר בריחה, כל חפץ בחדר הופך להיות חלק מהמשחק- הקומקום, הנעל שלא שמת במקום, הגומיה שנפלה לך, קילוף בקיר, המגירה המבולגנת, התמונה שצילמת בקמבודיה. הכל נבדק בקפידה ע"י השחקנים. לכן, אם אינכם רוצים שזה יקרה, בנו משחק במקום נקי מחפצים אישיים או משחק עם רמזים שמובילים ישירות לרמזים אחרים.
הכניסו את התכנים המעניינים שאספתם ותנו ליצירה שבכם את החופש לבנות חידות מעניינות- החל מחידה מאתגרת על הנייר ועד למשהו תלוי שיורד בלחיצה על כפתור או שחרור של מנעול.
אם אין לכם רעיונות, קחו השראה ממקומות יצירתיים, ליד ביתכם או באינטרנט.
ואם זה לא עוזר, אתם תמיד יכולים להתקשר אלי 🙂
תזכרו עם מה אתם רוצים שהמשתתפים במשחק שלכם ייצאו- האם זה מידע על מישהו או נושא מסוים? האם זה רק אתגר וגיבוש? האםבשביל לחגוג לכבוד אדם יקר? תחשבו על המשתתפים בסיום המשחק ומה אתם רוצים שיקבלו ממנו. תכוונו לשם.
בדקו שניתן ליצור את החידות בזמן הנתון לכם ובהתאם לתקציב והתחילו.
לאחר שהכנתם בראש את כל החידות ולפני שהוצאתם כסף וזמן יצירה, בדקו את המשחק ברעיון מול חברים שלכם שאינם קשורים לארוע. זה רק בשביל לבדוק את תכני החידות.
כשאנו בונים משחק, בראש שלנו הדברים ברורים, אבל כמעט תמיד מתברר שיש לפחות משהו אחד שלאחרים לא. או שהמשחק קשה/קל מדי, או שיש טעויות טכניות קטנות שמשפיעות על כל הפתרון, או שהנוסח לא מובן ועוד. המשחק עומד על הפרטים הקטנים.
לאחר שתיקנתם את החידות, קנו את הציוד ובנו את הכל.
אני מציעה לעשות פיילוט עם מישהו שלא אמור להגיע לארוע כדי לוודא שהמשחק מתקתק כמו שתכננתם. שלא יהיו פאדיחות 😉
שימו לב לכמה דברים-
האם המשחק בשטח פתוח או סגור? מה ההשפעה של השמש, גשם, רוחות, אבק, חום וקור על הציוד- יכול לעוף ברוח, להנמס או לדהות בשמש, להתלכלך מאבק ועוד ועוד.
מתי המשחק? ביום כשיש אור או בערב ואז צריך תאורה או פנסים. ואולי זה חלק מהאווירה של המשחק.
הוראות מסוימות לשחקנים? ציוד או לבוש שהם צריכים למשחק, שתיה, נעליים סגורות וכו.
תפאורה- האם זה חשוב לכם? האם אתם במקום שמהווה תפאורה בעצמו כמו הבית/משרד שלכם או הטבע וכו. האווירה חשובה לחוויה במשחק.
סאונד- אפשר להוסיף לאווירה ע"י מוזיקה או צלילים מסוימים. אפשר להוריד סאונד של סרטים או צלילים מפחידים/מצחיקים ומדי פעם להשמיע.
טכנולוגיה- תמיד ניתן להוסיף טכנולוגיה אם יש לכם את המשאבים (ידע וגישה או כסף להשקיע), כמו משהו שקורה בלחיצה על כפתור, מסך מוקרן וכו.
תזכרו שזה אמור להיות כיף, גם המשחק למשתתפים וגם ההכנה של המשחק בשבילכם!
שיהיה לכם המון בהצלחה!
נטע

ואם אתם מעוניינים שאני אבנה לכם משחק ואתם רוצים ומוכנים להשקיע, מוזמנים ליצור עמי קשר באתר או בטלפון 050-2882290.